Gljiva Coprinus Comatus bogata je kalijumom, kalcijumom, gvožđem, bakrom, cinkom i nijacinom ali natrijum sadrži u veoma maloj količini.
Pored toga, pokazano je da sadrži dvadeset slobodnih aminokiselina, od kojih su osam esencijalne aminokiseline (koje telo ne može samo da proizvodi pa moraju biti dodatno unete u organizam)!
Coprinus reguliše nivo šećera u krvi, gasi upale u organizmu i povrh svega sprečava kardiovaskularne bolesti izazvane dijabetesom. Čuva ćelije pankreasa koje proizvode insulin. Samo jedan sat posle konzumiranja praha Coprinusa nivo šećera u krvi se redukuje za 41,3%, tri sata kasnije nivo šećera je još uvek smanjen za 31%, cak i nakon šest sati nivo šećera u krvi je niži za 20% nego pre unošenja praha Coprinusa. Nema uočenih razlika između redukovanja nivoa šećera u krvi Coprinusom i antidijabetičkim lekovima. Coprinusom se leči uzrok dijabetesa bez ikakvih sporednih i neželjenih efekata. Coprinus reguliše nivo šećera u krvi, ima antiupalno dejstvo i iznad svega, ima sposobnost prevencije dijabetskih kardiovaskularnih oboljenja.
Po tvrdnjama www.vitalpilze.de sušeni prah Coprinus-a posebno se koristi kod obolelih od dijabetesa. Coprinus reguliše nivo šećera u krvi, ima antiupalno dejstvo i iznad svega, ima sposobnost prevencije dijabetskih kardiovaskularnih oboljenja. Ima zaštitni efekat na Langerhansova ostrvca (ćelije koje produkuju hormone u pankreasu, na primer, insulin). Jedan i po sat nakon konzumiranja coprinus praha, nivo šećera u krvi je redukovan za 41%. Tri sata kasnije snižava se za 31%. Čak šest sati kasnije krv sadrži i dalje 20% manje šećera. Ne postoji značajna razlika između efekta redukovanja nivoa šećera u krvi od strane koprinusa i od tolbutamida (anti-dijabetika). Ipak, ova gljiva uspešno tretira uzrok dijabetesa i nema propratnih efekata. U cilju sprečavanja slepila, otkaza bubrega, amputacije noge, srčanog udara i kapi, od presudnog značaja je za svakoga ko pati od dijabetesa da unese dovoljno coprinusa u ishranu, što smanjuje nivo šećera u krvi i redukuje posledice arterioskleroze metabolizma sa šećerom.
Kod osoba koje još nisu zavisne od primanja insulina postoji mogućnost zamene lekova ovom gljivom (u potpunosti ili delimično), a kod ovisnika o insulinu još nemamo potpuno validne podatke sa ispitivanja. Ipak, prema dosadašnjem iskustvu iz prakse, primećeno je poboljšanje kod obe kategorije dijabetičara. Oni koji su bili na lekovima u najvećem broju su prestali sa konzumiranjem lekova a vremenom su smanjili i količinu Coprinus-a koji unose u organizam, dok su dijabetičari koji su na insulinu u najvećem broju smanjili doze insulina sa 22 ili 24 jedinice na 10 pa čak i 8 jedinica po unosu.